Każdy projekt wykonany zgodnie ze sztuką projektową powinien sprawić że sieć będzie skalowalna, dostępna, wydajna, zarządzalna oraz efektywna. Brak którejkolwiek z cech może skutkować problemami w funkcjonowaniu sieci już na etapie wdrażania lub w przyszłości w momencie pojawienia się kolejnych aplikacji czy tez funkcji. Coraz częściej projekty wykonywane są z myślą o sprzedaży danej grupy produktowej nie uwzględniając przeznaczenia danej sieci. Niezależne projektowanie daje możliwość stworzenia propozycji będącej odpowiedzią na realne potrzeby klienta. Realne potrzeby powinny determinować koszt oraz grupę produktową.
Jednym z największych grzechów projektowych jest przeskalowanie. Powoduje ono sztuczne generowanie kosztów oraz tworzy niepotrzebny narzut niepotrzebnej funkcjonalności. Z powodu błędów projektowych oraz błędnych założeń czego efektem jest powiększony koszt realizacji, dana realizacja jest odsunięta w czasie lub dochodzi do całkowitej rezygnacji.
Określa wymagania organizacyjno biznesowe organizacji.
Określa wymogi sieciowe, charakterystykę sieci, z uwzględnieniem najlepszych praktyk.
Projekt sieci opracowany jest na podstawie wcześniej uzyskanych wymagań technicznych i biznesowych.
Pozwala na przeprowadzenie instalacji urządzeń. Istniejąca infrastruktura jest zastępowana lub poszerzana.
Skupia się na obserwacji pracy sieci w cyklu dziennym.
Polega na aktywnym zarządzaniu siecią poprzez identyfikowanie i rozwiązywanie problemów zanim wpłyną na sieć.
Masz projekt, który wymaga wglądu? Nie jesteś pewien czy projekt jest zgodny z dobrymi praktykami? Napisz do nas a my zweryfikujemy oraz zasugerujemy ewentualne zmiany.
Wiele projektów sieciowych zawiera błędy pokutujące w przyszłym użytkowaniu sieci. Czy twój jest ich pozbawiony?